iletisim_slide
gelbul

Şirketimizin Doğuşu

Firmamızın kurucusu Ömer Güleç, 1961 yılında İstanbul'a geldikten sonraki 3 sene boyunca bir kağıtçı dükkanında tezgahtar olarak çalıştı. Aynı yıllarda Özden Gazetesi'nin bir yan kuruluşunda da 1 seneye yakın muhabirlik yaptı.
 

Askerlik hizmetini tamamlar tamamlamaz, İstanbul'a geri dönerek İsmail Akgün Müesseselerinde çalışmaya başladı. Güzel Sanatlar Matbaası ile olan iyi ilişkileri sebebi ile matbaanın atık kağıtlarını değerlendirmek için kendilerine teklif götürerek ilk ticari faaliyetini başlattı. Kısa bir süre sonra Hayat Mecmuası'nın da atık kağıtlarını alıp satmaya başlayınca, 1967 yılında maliyeye kayıt olup firmasını "Mercan Vergi Dairesi 14608 Vergi numarası" ile kurdu. İsmi de zaten hazırdı: "GELBUL Kağıtçılık".


1967 - 1970 yılları arasında atık kağıt konusunda sektör ve fabrikalar ile olan ilişkilerini geliştiren Gelbul, müşteri sayısını her yıl %100 arttırdı. Portföyünü genişleten Gelbul, 1971'de karton türlerine geçti.  SEKA ve Dalaman gibi fabrikaların açılışı ile karton ticaretine başladı. Dönemin en büyük matbaa firmaları ile çalışarak sektördeki ağırlığını arttırdı.


1980 ve sonrasında artan ticaret hacmi ve piyasada kendisine duyulan güven ile kendi sektöründeki ilk beş firma arasına giren Gelbul, Türkiye ambalaj ve matbaa sektöründeki en önemli oyuncuların stratejik tedarikçisi olmuştur.


90'lı yıllarda Ömer Bey'in oğullarının da profesyonel olarak kendisiyle çalışmasıyla birlikte firma kurumsallık, uluslararası ticaret ve finansal güç anlamında çok önemli atılımlar gerçekleştirerek Türkiye'de ve bölgesinde önemli bir oyuncu haline gelmiştir.


Gelbul Adının Doğuşu

Ömer Güleç, gençliğinde hobi olarak Türk Talebe Birliği'nde sahnelenen bir piyeste küçük rollerde görev aldı. Piyes, yokluk zamanlarını hicveden ve içinde her türlü ihtiyacın bulunabildiği bir mağaza ile ilgili idi. Mağazanın adı "GELBUL" du.