iletisim_slide
5841

FSC

Günümüzde, dünya nüfusuna oranla kıt oranda bulunan ve tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan doğal kaynaklarımızı korumak ve sürdürülebilir kılmak her bilinçli ve duyarlı insanın görevidir. Gezegenimizi gelecek nesillerin de yararlanabileceği şekilde onlara devir etmek için dünyada  sürdürülebilir politikalar üretilmeye çalışılmaktadır ve buna mukabil yeni standartlar ortaya çıkmaktadır.  "Organik tarım, iyi tarım", "sürdürülebilir tarım" bu gibi programlarına örnek oluştururken, ormanlar, "sürdürülebilir orman" kavramının dışında kalamazdı. Ormanların yasal olmayan yollardan kesilmesi, sivil hakların hiçe sayıldığı ormanlardan kereste elde edilmesi, koruma alanı önceliğine sahip alanların hasat edilebilecek orman vasfına dönüştürülmesi sürdürülebilirlik açısından kabul edilemeyecek unsurlardır. Dolayısıyla bunların önüne geçmek, sürdürülebilir ormanlardan elde edilmiş orman ürünlerinin kullanımıyla mümkündür. Eğer orman ürünlerini işleyen bir firma iseniz "sürdürülebilir ormanlardan" elde edilmiş ürünleri işleyerek işletmenize hem sürdürülebilirlik sağlar, prestij ve kazanç katarsınız, hem de sürdürülebilir ormanların çoğalmasına vesile olursunuz. Bunun için tüm dünyada yaygın olarak orman ürünleri işleyen firmalarca kullanılan FSC Koruma Zinciri Yönetimi Standardı'nı uygulayarak sektörünüzde bir adım öne geçebilirsiniz.

Araştırmalar FSC'nin iyi bir ticarete zemin hazırladığını göstermektedir. FSC sertifikasına sahip olmanın pozitif avantajlarından bazıları gelişmiş marketlere ulaşabilme ve yüksek fiyat ile ürünü satabilme imkanı sunması, daha stabil sözleşmeler yapabilme fırsatı vermesi, gelişmiş üretim etkinliği için yol göstermesidir.

FSC sertifikasyonu insanlara ve doğaya yararlıdır. Ormanlarda biyo çeşitliliğin korunması ve artmasına yardımcı olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. FSC sertifikasyonu orman yönetimi tarafından çalıştırılan işçilerin maaşlarında iyileşme sağlamaktadır. İşçi güvenliği için konuların dikkatle ele alınması için kuruluşu teşvik etmektedir. 

 

FSC Belgesi Nedir ?

FSC (Forest Stewardship Council - Orman Görevlileri Kurulu) , 1993 yılında, çevresel sivil toplum örgütleri, odun ticareti organizasyonları, ormancılar, tekil kişiler ve 25 ülkeyi temsil eden belgelendirme kuruluşları tarafından kurulmuş sivil toplum örgütüdür. Kuruluş amacı tüm dünyadaki orman kaynaklarının doğru şekilde idare edilmesini sağlamak, bununla ilgili metotları belirlemek, standartları belirleyip bu standartların dünya genelindeki orman endüstrisi şemsiyesi altına giren tüm kuruluşları kapsayacak şekilde uygulandığını bağımsız ve akredite kuruluşlar vasıtasıyla denetlemek ve izlemektir. Kar amacı gütmeyen bir sivil oluşum olan FSC, dünyada bağımsız ve akredite CoC programlarını (belgelendirmesi) yürüten, farklı kesimlerden gelen çevre ve sosyal örgütleri, ahşap ve orman ürünleri konusunda faaliyet gösteren firma temsilcilerini, bazı ahşap birliklerini ve orman ürünleri belgelendirmesi yapan kuruluşları bünyesinde barındırmaktadır. 2008 yılı itibari ile 79 ülkede 100 milyon hektardan fazla orman alanı FSC standartlarına uygunluğu nedeni ile sertifikalandırılmıştır.

Ürün üzerinde bulunan FSC etiketi, tüketicinin kağıt ürünü veya kereste alırken tercih yapmasını kolaylaştıran bir unsurdur. Bu kuruluş; dünya üzerinde FSC  orman belgelendirme standartlarını destekleyen ve ileri süren tek kuruluştur.

 

Neden FSC ?

  • Bağımsız araştırma sonuçları FSC'nin orman yönetimi için objektif ve doğrulanabilir minimum gereklilikleri içeren bir sertifikasyon sistemi olduğunu göstermektedir.
  • FSC,  kuruluş içerisinde ekonomik, çevresel, ve sosyal konuları ele alan tek sistemdir.
  • FSC'nin  dünyadaki güvenirliği çok yüksektir ve günden güne büyüyen ve rağbet gören bir standarttır.       

 

FSC Sertifikasyon Faydaları

  • FSC belgesi sayesinde FSC markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olmak ve bu şekilde ürünlerin yasal ve iyi idare edilmiş kaynaklardan geldiğini gösterebilmek
  • Mevcut orman ürünlerinin yasal olduğunun göstergesi
  • Uluslararası tanınma ve prestij göstergesi
  • Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesi

 

FSC Belgesi Ne Demektir ?

  • FSC belgesi, orman ürünleri üreten, işleyen, dağıtımını yapan veya dönüştüren bir firmada CoC (Koruma ve Gözetim Zinciri) yönetim sisteminin uygulandığını göstermek amacıyla FSC tarafından akredite edilmiş, bağımsız belgelendirme kuruluşları tarafından ilgili FSC standardına göre yapılan denetimler sonucunda firmaya verilen belgedir.
  • FSC, akredite ettiği belgelendirme kuruluşları tarafından yayımlanan belgeleri aylık dönemlerde kendi web sitesinde duyurmaktadır.

 

Gelbul ve FSC

Gelbul Kağıtçılık olarak Türkiye'de FSC  ile tanışan ilk kuruluşlardan biriyiz. Sosyal sorumluluk çerçevesinde doğaya ve çevreye verdiğimiz önem niteliğinde biz de bu bilinç ve duyarlılığın içinde yer almak istedik.

Gelbul FSC Sertifika kontrolü için alt kısımdaki adresden ulaşabilirsiniz.

Gelbul FSC tıklayınız.